U.S. Optics TS-8X SFP 1-8×24 30MM Second Focal Plane Iluminated Duplex Reticle
Optics, Scopes
U.S. Optics TS-8X SFP 1-8×24 30M
$659.99
U.S. Optics TS-8X SFP 1-8×24 30MM Second Focal Plane Iluminated Duplex Reticle
Availability: 2 in stock
| Finish | Matte Black |
|---|---|
| Objective | 24mm |
| Power Fits | 01-Aug |
| Reticle | Illuminated Red JNG Mil |
| Series | TS |
| Tube Diameter | 30mm |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Battery | CR2032 |
| Diopter Adjustment | -1.2 |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 3mm |
| Eye Relief | 3.75" |
| Field Of View | 15 – 108 ft @ 100 yds |
| Focal Plane | Second |
| Length | 10.50" |
| Magnification | 1-8x |
| Material | Aluminum |
| Model | TS-8X |
| Parallax Adjustment | 100 yds Fixed |
| Similar Items | SC18C |
| Weight | 17.90 oz |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |





