EOTech 518 65 MOA Ring/One MOA Dot QD Mount AA Batteries Picatinny Black
Optics, Sights / Lasers / Lights
EOTech 518 65 MOA Ring/One MOA
$599.99
EOTech 518 65 MOA Ring/One MOA Dot QD Mount AA Batteries Picatinny Black
Availability: 1 in stock
| Finish | Black |
|---|---|
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Battery | AA |
| Battery Life | Up to 2,500 hrs |
| Brightness Settings | 20 Day |
| Color | Matte Black |
| Dot Size | 1 / 68 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Firearm Type | Rifle |
| Height | 2.90" |
| Includes | Battery / Case |
| Length | 5.60" |
| Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Model | 518 |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Reticle | Red Ring / Dot |
| Search Code | EOTECH |
| Series | HWS |
| Similar Items | SCDOT |
| Weight | 13.80 oz |
| Width | 2" |
| Windage Elevation | Adjustable |





