IWI Jericho 9MM 3.8″ 16 Rd Adjustable Sights Black
Handguns
JERICHO 941 9MM 3.8` 16RD BLK
$549.99
IWI Jericho 9MM 3.8″ 16 Rd Adjustable Sights Black
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 3.80" Polygonal Rifled |
| Finish | Black |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | 2 / 16 rd. |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Length | 3.8 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 16 |
| Minimum Overall Length | 7.6 in. |
| Model | Jericho 941 |
| Model Series | Jericho 941 |
| Ar Style | No |
| Caliber | 9mm Luger |
| Color | Black |
| Handgun Size | Full Size |
| Barrel Description | 3.80" Polygonal Rifled |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Frame Description | Black Steel with Picatinny Rail & Beavertail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| Max Capacity | 16.0 |
| Oal | 7.60" |
| Search Code | JER |
| Series | FS9 |
| Sight Configuration | Dovetail |
| Sight Style | Adjustable |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Steel |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 36 oz |




