Taurus Judge .45LC/410 6″ 3″ 5 Rd Rubber Grip Stainless Finish Fiber Optic Sight
Handguns
Taurus Judge .45LC/410 6″ 3″ 5 R
$519.99
Taurus Judge .45LC/410 6″ 3″ 5 Rd Rubber Grip Stainless Finish Fiber Optic Sight
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 6.5" |
| Caliber | .45 colt |
| Chamber | 3" |
| Finish | Stainless |
| Grip | Black Ribber |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Fiber Optic Front, Fixed Rear |
| Caliber Gauge | 410 Bore, 45 COLT |
| Capacity | 5 |
| Minimum Overall Length | 9.5 in. |
| Model | Judge |
| Model Series | 45-410 |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Size | Compact |
| Gauge | 410 Gauge |
| Grips | Black Ribber |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 12.50" |
| Search Code | TAUJDG |
| Series | Magnum |
| Similar Items | HG410 |
| Weight | 48 oz |
| Barrel Length | 6.5 |





