Ruger SP101 9MM 2.25″ 5 Rd Stainless Steel Black Grips
Handguns
Ruger SP101 9MM 2.25″ SS
$849.99
Ruger SP101 9MM 2.25″ 5 Rd Stainless Steel Black Grips
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 2.25" |
| Capacity | 5 |
| Finish | Satin Stainless |
| Grip | Black Rubber with Integrated Synthetic Insert |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Black Ramp Front, Integral Rear |
| Barrel Length | 2.25 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 7.2 in. |
| Model | SP101 |
| Model Series | SP101 |
| Barrel Finish | Satin Stainless |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Cylinder Finish | Satin Stainless |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Satin Stainless Steel |
| Frame Finish | Satin Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grips | Black Rubber with Integrated Synthetic Insert |
| Hammer Style | Exposed |
| Includes | Moon Clips |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 7.20" |
| Search Code | RUGH |
| Series | Standard |
| Sight Configuration | Black Ramp Front, Integral Rear |
| Similar Items | HG9MM |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 25 oz |
| Caliber | 9mm Luger |



