Taurus Judge .45LC/410 3″ 3″ 5 Rd Blue Finish Fiber Optic Sights
Handguns
TAU JDG 410/45LC 3 BL 5
$573.99
Taurus Judge .45LC/410 3″ 3″ 5 Rd Blue Finish Fiber Optic Sights
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 3" |
| Capacity | 5 |
| Chamber | 3" |
| Finish | Matte Blue |
| Grip | Black Ribber |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Fiber Optic Front, Fixed Rear |
| Barrel Length | 3 |
| Caliber Gauge | 410 Bore, 45 COLT |
| Minimum Overall Length | 9.5 in. |
| Model | Judge |
| Model Series | 45-410 |
| Barrel Finish | Matte Black Oxide |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Cylinder Finish | Matte Black Oxide |
| Frame Description | Matte Black Oxide Steel |
| Frame Size | Medium |
| Gauge | 410 Gauge |
| Grips | Black Ribber |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 5 |
| Oal | 9.50" |
| Search Code | TAUJDG |
| Series | Magnum |
| Similar Items | HG410 |
| Weight | 37 oz |
| Caliber | .45 colt |




