Sig Sauer P229 9MM 3.9″ 15 Rd M11-A1 Black Grip Black Finish
Handguns
Sig Sauer M11-A1 P229 9mm
$1,099.99
Sig Sauer P229 9MM 3.9″ 15 Rd M11-A1 Black Grip Black Finish
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 3.90" Carbon Steel |
| Capacity | 15 |
| Finish | Nitron |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | 3 / 15 rd. |
| Safety | No Manual |
| Sights | SIGLITE Night Sights |
| Barrel Length | 3.9 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 7.1 in. |
| Model | P229 |
| Model Series | P229 |
| Barrel Description | 3.90" Carbon Steel |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Frame Description | Black Hardcoat Anodized Aluminum |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| Includes | 3 Magazines |
| Max Capacity | 15.0 |
| Oal | 7.10" |
| Search Code | SIG229 |
| Series | M11-A1 |
| Sight Configuration | Siglite Night |
| Sight Style | Night |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Nitron Stainless Steel |
| Slide Finish | Black Nitron |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Weight | 29.60 oz |





