IWI Masada 9MM 4.1″ 17 Rd Black Changable Backstraps Optics Ready
Handguns
IWI Masada 9MM 4.1″ 17 Rd Black
$540.99
IWI Masada 9MM 4.1″ 17 Rd Black Changable Backstraps Optics Ready
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Hand | Right |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | 4.10" Polygonal Rifled |
| Capacity | 17 |
| Grip | Black Interchangeable Backstrap |
| Safety | Trigger |
| Barrel Length | 4.1 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 7.4 in. |
| Model | MASADA |
| Model Series | MASADA |
| Ar Style | No |
| Color | Black |
| Handgun Size | Full Size |
| Manufacturer Part Number | M9ORP17 |
| Barrel Description | 4.10" Polygonal Rifled |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Black Polymer with Picatinny Rail & Serrated Trigger Guard |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Includes | 2 Magazine, 4 Adapter Plates |
| Max Capacity | 17.0 |
| Oal | 7.40" |
| Search Code | MASADA |
| Series | Optic Ready |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Sight Style | Contrast |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Steel with Optic Cut |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 1.43 lbs |





