Ruger SP101 .357 Mag 3″ 5 Rd Rubber Grip Satin Stainless Fixed Sights
Handguns
Ruger SP101 .357 Mag 3″ 5 Rd SS
$769.99
Ruger SP101 .357 Mag 3″ 5 Rd Rubber Grip Satin Stainless Fixed Sights
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 3 1/16" |
| Finish | Stainless |
| Grip | Black Rubber with Integrated Synthetic Insert |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Ramp Front, Fixed Rear |
| Barrel Length | 3 |
| Caliber Gauge | 357 Mag |
| Capacity | 5 |
| Minimum Overall Length | 8 in. |
| Model | SP101 |
| Model Series | SP101 |
| Barrel Finish | Satin Stainless |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Cylinder Finish | Satin Stainless |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Satin Stainless Steel |
| Grips | Black Rubber with Integrated Synthetic Insert |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 8" |
| Search Code | RUGH |
| Series | Standard |
| Similar Items | HG3573 |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 27 oz |





