FN Herstal PS90 5.7X28 16″ 30 Rd Synthetic Stock Black Finish
Rifles
FNH PS90 STANDARD
$1,899.99
FN Herstal PS90 5.7X28 16″ 30 Rd Synthetic Stock Black Finish
Availability: 2 in stock
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Caliber Gauge | 5.7x28mm |
| Capacity | 30 |
| Minimum Overall Length | 26.23 in. |
| Model | PS90 |
| Model Series | PS90 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Chrome-Lined Cold Hammered Forged |
| Finish | Matte Black |
| Grip | Black Synthetic Stock |
| Magazine | AR-15 |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome-Lined Cold Hammered Forged |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16 |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Hand | Right |
| Magazine Type | AR-15 |
| Max Capacity | 30.0 |
| Muzzle | Ported Muzzle Brake |
| Oal | 26.23" |
| Receiver Finish | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Search Code | FN |
| Series | Standard |
| Similar Items | RIT5728 |
| Stock Description | Fixed Bullpup with Thumbhole |
| Stock Finish | Matte Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:9" |
| Weight | 6.28 lbs |




