Bond Arms Snake Slayer IV .45 LC/410 4.25″ 2 Rd Stainless Rosewood Grips
Handguns
Bond Arms Snake Slayer IV 410/45
$629.99
Bond Arms Snake Slayer IV .45 LC/410 4.25″ 2 Rd Stainless Rosewood Grips
Availability: 3 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SAO |
| Barrel | Interchangable |
| Capacity | 2 |
| Chamber | 3" |
| Finish | Stainless Steel Satin Finish |
| Grip | Rosewood |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Barrel Length | 4.3 |
| Caliber Gauge | 410 GA, 45 LC |
| Minimum Overall Length | 6.25 in. |
| Model | Snakeslayer |
| Model Series | Snake Slayer |
| Barrel Description | Interchangable |
| Barrel Finish | Satin, Stainless Steel |
| Frame Finish | Satin, Stainless Steel |
| Frame Material | Steel |
| Grips | Rosewood |
| Gun Type | Pistol |
| Weight | 23.50 oz |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Max Capacity | 2 |
| Oal | 6.25" |
| Search Code | BOND |
| Series | IV |
| Similar Items | HG45C |
| Caliber | .45 colt |




