Auto Ordnance 1911A1 .45 ACP 5″ 7 Rd Night Sights Stainless
Handguns
AUTO ORDNANCE 1911 45ACP 5″BBL
$1,289.99
Auto Ordnance 1911A1 .45 ACP 5″ 7 Rd Night Sights Stainless
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Single Action |
| Barrel | 5" to 5.99" |
| Chamber | Pistols |
| Finish | Savage Silver Cerakote |
| Grip | Black Rubber |
| Magazine | OEM |
| Safety | Thumb, Grip, Firing Pin |
| Sights | Night |
| Barrel Length | 5 |
| Caliber Gauge | 45 Auto |
| Capacity | 7 |
| Minimum Overall Length | 8.5 in. |
| Model | 1911 |
| Model Series | 1911 |
| Ar Style | No |
| Caliber | .45 ACP |
| Color | Stainless |
| Grips | Black Rubber |
| Handgun Size | Full Size |
| Active Ingredient | SAO |
| Barrel Length Range | 5" |
| Barrel Type | 5" to 5.99" |
| Call Type | 45 ACP |
| Case Material | 7+1 |
| Frame Description | Savage Silver Cerakote Stainless Steel |
| Frame Finish | Savage Silver Cerakote |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Gun Platform | 1911-Style |
| Hand | Right |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 7 |
| Oal | 8.60" |
| Search Code | KAHR |
| Sight Configuration | Night |
| Sight Style | Night |
| Similar Items | HG45 |
| Slide Description | Savage Silver Cerakote Stainless Steel |
| Slide Finish | Savage Silver Cerakoate |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Weight | 39 oz |





