Ballistic Advantage AR-15 Barrel 5.56 16″ Performance Hanson Mid w/Low Profile Gas Block
AR/AK Parts
BA 5.56 16″BBL HANSON W/GAS BLOC
$219.97
Ballistic Advantage AR-15 Barrel 5.56 16″ Performance Hanson Mid w/Low Profile G
Availability: 1 in stock
| Caliber | 5.56 NATO |
|---|---|
| Chamber | Rifle Barrels |
| Sights | None |
| Length | 16" |
| Model | Performance Series |
| Barrel Finish | Low Profile |
| Base Configuration | BA Hanson Midlength |
| Call Type | 5.56x45mm NATO |
| Color | Black |
| Compartments | Black |
| Finish | QPQ |
| Firearm Fit | AR-15 |
| Length Range | 16"-20" |
| Material | 4150 Chrome Moly Vanadium Steel |
| Search Code | BA |
| Similar Items | BARREL |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 27 oz |





