IWI Jericho II Enhanced 9MM 4.4″ 17 Rd Black
Handguns
IWI Jericho II Enhanced 9MM 4.4″
$549.99
IWI Jericho II Enhanced 9MM 4.4″ 17 Rd Black
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | 4.40" Polygonal Rifled |
| Grip | Black Polymer |
| Safety | Manual Thumb |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 16 |
| Minimum Overall Length | 8.2 in. |
| Model | Jericho 941 |
| Model Series | Jericho 941 |
| Ar Style | No |
| Barrel Length | 4.4 |
| Color | Black |
| Handgun Size | Full Size |
| Barrel Description | 4.40" Polygonal Rifled |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Black Polymer with Picatinny Rail & Serrated Trigger Guard |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| Max Capacity | 16.0 |
| Oal | 8.11" |
| Search Code | JER |
| Series | Enhanced |
| Sight Configuration | 3-Dot Novak |
| Sight Style | Adjustable |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Steel |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 26.80 oz |





