FN Herstal 509 Edge 9MM 5″ 17 Rd LS Black/Grey Optic Ready Custom Slide
Handguns
FN Herstal 509 9MM 5″ LS Edge
$1,349.99
FN Herstal 509 Edge 9MM 5″ 17 Rd LS Black/Grey Optic Ready Custom Slide
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | DAO |
| Barrel | 5" Hammer Forged, Target Crown |
| Capacity | 17 |
| Grip | Textured Black Interchangeable Backstraps |
| Safety | No Manual |
| Barrel Length | 5 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 8.2 in. |
| Model | 509 |
| Model Series | FN 509 Long Slide Edge |
| Barrel Description | 5" Hammer Forged, Target Crown |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Frame Description | Matte Black Polymer with Picatinny Rail |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Textured Black Interchangeable Backstraps |
| Hand | Right |
| Includes | 3 Magazines |
| Max Capacity | 17.0 |
| Oal | 8.20" |
| Search Code | FN |
| Series | LS Edge |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front, Blackout Notch Rear |
| Sight Style | Contrast |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Graphite PVD Steel with Optic & Lightening Cuts |
| Slide Finish | Graphite PVD |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 31 oz |





