Sig Sauer Romeo 3 Max Reflex Sight 3 MOA Red Dot Black
Optics, Sights / Lasers / Lights
ROMEO3MAX 1X30 LO-PRO 3MOA RD
$599.97
Sig Sauer Romeo 3 Max Reflex Sight 3 MOA Red Dot Black
Availability: 1 in stock
| Model | Romeo3Max |
|---|---|
| Power Fits | 1 |
| Reticle | Illuminated Red Dot |
| Series | Romeo3Max |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Battery | CR2032 |
| Battery Life | 20,000 hrs |
| Brightness Settings | 10 Day / 2 Night |
| Color | Black |
| Dot Size | 3 MOA |
| Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Firearm Type | MSR / Shotguns / Handguns |
| Includes | Picatinny Mount |
| Length | 2.10" |
| Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Objective | 30mm |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Search Code | SIGO |
| Similar Items | SCDOT |
| Weight | 1.50 oz |
| Width | 1.30" |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |





