EOTech VUDU 1-6×24 SR-3 5.56 Illuminated Reticle 30MM First Focal Plane
Optics, Scopes
EOTech VUDU 1-6×24 SR-3 5.56
$1,299.99
EOTech VUDU 1-6×24 SR-3 5.56 Illuminated Reticle 30MM First Focal Plane
Availability: 2 in stock
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
|---|---|
| Adj Size | .2 MRAD |
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Elevation Adjustment | 50 MOA |
| Exit Pupil Diameter | 11.40 – 4mm |
| Eye Relief | 3.20" |
| Field Of View | 102.40 – 16.70 ft @ 100 yds |
| Firearm Type | Rifle |
| Focal Plane | First |
| Length | 10.63" |
| Magnification | 1-6x |
| Material | Aluminum |
| Model | Vudu |
| Objective | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Reticle | Illuminated BDC MOA 5.56mm |
| Search Code | EOTECH |
| Series | SR3 |
| Similar Items | SC16E |
| Tube Diameter | 30mm |
| Weight | 20.10 oz |
| Windage Adjustment | 50 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |




