Auto Ordnance 1911 .45 ACP 5″ 7 Rd Bootlegger Engraved Burnt Bronze Wood Grips
Handguns
Auto Ordnance 1911 Trump 45 ACP
$1,439.99
Auto Ordnance 1911 .45 ACP 5″ 7 Rd Bootlegger Engraved Burnt Bronze Wood Grips
Availability: 1 in stock
| Is Firearm | Yes |
|---|---|
| Barrel | 5" to 5.99" |
| Capacity | 7 |
| Chamber | Pistols |
| Grip | Engraved American Walnut |
| Safety | Thumb, Grip, Firing Pin |
| Active Ingredient | SAO |
| Barrel Length Range | 5" |
| Barrel Type | 5" to 5.99" |
| Call Type | 45 ACP |
| Case Material | 7+1 |
| Frame Description | Distressed Burnt Bronze Cerakote Steel |
| Frame Finish | Distressed Brunt Bronze Cerakote |
| Frame Material | Steel |
| Grips | Engraved American Walnut |
| Gun Platform | 1911-Style |
| Hand | Right |
| Max Capacity | 7 |
| Oal | 8.60" |
| Search Code | KAHR |
| Series | Bootlegger |
| Sight Configuration | Blade Front, Drift Adjustable Rear |
| Sight Style | Adjustable |
| Similar Items | HG45 |
| Slide Description | Engraved Distressed Burnt Bronze Cerakote Steel |
| Slide Finish | Distressed Burnt Bronze Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 36.80 oz |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber | .45 ACP |




