BUL Armory USA Cherokee Compact 9MM 3.66″ 17 Rd Black D
Handguns
BUL ARMORY CHEROKEE 9MM 3.66″BBL
$669.97
BUL Armory USA Cherokee Compact 9MM 3.66″ 17 Rd Black
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Capacity | 17 |
| Finish | Black Oxide |
| Grip | Black Polymer |
| Sights | 3 Dot |
| Ar Style | No |
| Barrel Length | 3.7 |
| Color | Black |
| Grips | Finger Grooved Aggressive Stippled Black Polymer |
| Handgun Size | compact |
| Model | Cherokee |
| Action | SA / DA |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Frame Description | Black Polymer with Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black Oxide |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| Max Capacity | 17.0 |
| Safety | Manual, Firing Pin |
| Search Code | BUL |
| Series | Compact |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Sight Style | Contrast |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Oxide Steel |
| Slide Finish | Black Oxide |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 1.60 lbs |





