Charter Arms Bulldog .44 S&W Spl 2.5” 5 Rd Black/Black Grips
Handguns
Bulldog .44 SPL 2.5” 5 RD BLK
$502.97
Charter Arms Bulldog .44 S&W Spl 2.5” 5 Rd Black/Black Grips
Availability: 1 in stock
| Is Firearm | Yes |
|---|---|
| Action | SA / DA |
| Barrel | 2.5" |
| Capacity | 5 |
| Finish | Nitride |
| Grip | Finger Grooved Black Rubber |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Fixed Front |
| Caliber Gauge | 44 S&W SPL |
| Minimum Overall Length | 7.32 in. |
| Model | Bulldog |
| Model Series | Bulldog |
| Barrel Finish | Black Nitride+ |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Cylinder Finish | Black Nitride+ |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Black Nitride+ Stainless Steel |
| Frame Finish | Black Nitride+ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Large |
| Grips | Finger Grooved Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 7.32" |
| Search Code | CHA |
| Series | Boomer |
| Similar Items | HG44SW |
| Weight | 20 oz |
| Barrel Length | 3 |




