Charter Arms Boomer .44 Spl 2″ 5 Rd Ported Matte Stainless
Handguns
Charter Arms Boomer .44 Spl 2″ 5
$482.99
Charter Arms Boomer .44 Spl 2″ 5 Rd Ported Matte Stainless
Availability: 1 in stock
| Is Firearm | Yes |
|---|---|
| Action | DAO |
| Barrel | Stainless Steel |
| Caliber | .44 special |
| Finish | Stainless |
| Grip | Finger Grooved Black Rubber |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | None |
| Caliber Gauge | 44 S&W SPL |
| Capacity | 5 |
| Minimum Overall Length | 7 in. |
| Model | Bulldog |
| Model Series | Bulldog |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Matte Stainless |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Cylinder Finish | Matte Stainless |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Matte Stainless Steel |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Large |
| Grips | Finger Grooved Black Rubber |
| Hammer Style | Concealed |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 7.32" |
| Search Code | CHA |
| Series | Boomer |
| Similar Items | HG44SW |
| Weight | 20 oz |
| Barrel Length | 2 |




