Charter Arms Undercover .38 Spl+P 2.2″ 5 Rd Rubber Grips Stainless Steel Finish
Handguns
CHR UNDRCVR 38 2 SS STD HMR 6
$440.99
Charter Arms Undercover .38 Spl+P 2.2″ 5 Rd Rubber Grips Stainless Steel Finish
Availability: 1 in stock
| Is Firearm | Yes |
|---|---|
| Action | SA / DA |
| Barrel | 2" |
| Caliber | .38 spl. |
| Finish | Stainless |
| Grip | Finger Grooved Black Rubber |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Fixed Front |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Stainless Steel |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Anodized Aluminum |
| Frame Finish | Anodized |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Size | Large |
| Grips | Finger Grooved Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 6 |
| Model | Undercover |
| Oal | 7.32" |
| Search Code | CHA |
| Series | Police |
| Similar Items | HG382 |
| Weight | 20 oz |
| Barrel Length | 2 |




