CZ P-07 9MM 3.75″ 15 Rd Polymer Frame Black Nitride Finish
Handguns
CZ P-07 9MM BLACK POLYCOAT 15RD
$519.99
CZ P-07 9MM 3.75″ 15 Rd Polymer Frame Black Nitride Finish
Availability: 2 in stock
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | Cold Hammer Forged |
| Capacity | 15 |
| Finish | Black Polycoat |
| Grip | Stippled Black Interchangeable Backstrap |
| Magazine | 2 / 15 rd. |
| Sights | 3-Dot Fixed |
| Barrel Length | 3.8 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 7.2 in. |
| Model | P-07 |
| Model Series | CZ P-07 |
| Ar Style | No |
| Color | Black |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Gun Type | Pistol |
| Handgun Size | Compact |
| Manufacturer Part Number | 91086 |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Frame Description | Black Polymer with Picatinny Rail |
| Grips | Stippled Black Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| Max Capacity | 15.0 |
| Oal | 7.20" |
| Safety | Decocker, Hammer, Firing Pin |
| Search Code | CZ |
| Sight Configuration | 3-Dot Fixed |
| Sight Style | Fixed |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Inside Railed Black Nitride Steel |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 27.70 oz |





