CZ P-09 9MM 4.53″ 19 Rd Polymer Frame Black Nitride Finish
Handguns
CZ P-09 9MM PLY/BLK 19RD MAGS
$549.99
CZ P-09 9MM 4.53″ 19 Rd Polymer Frame Black Nitride Finish
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 4.54" Cold Hammer Forged |
| Capacity | 19 |
| Finish | Black Polycoat |
| Grip | Black Interchangeable Backstrap |
| Magazine | 2 / 19 rd. |
| Safety | Decocker, Hammer, Firing Pin |
| Sights | Fixed |
| Barrel Description | 4.54" Cold Hammer Forged |
| Barrel Length | 4.5 |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Black Polymer with Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines |
| Max Capacity | 19.0 |
| Model | P-09 |
| Oal | 8.10" |
| Search Code | CZ |
| Sight Configuration | 3-Dot Fixed |
| Sight Style | Fixed |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Inside Railed Black Nitride Steel |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 31 oz |





