EOTech 552.A65 Holographic Red Dot Sight 2/65 MOA Night Vision Compatible Black
Optics, Red Dot
EOTech 512.A65 Holographic Sight
$629.00
EOTech 552.A65 Holographic Red Dot Sight 2/65 MOA Night Vision Compatible Black
Availability: 3 in stock
| Finish | Black |
|---|---|
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Battery | AA |
| Brightness Settings | 20 Day |
| Color | Matte Black |
| Dot Size | 1 / 68 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Height | 2.50" |
| Includes | Battery / Case |
| Length | 5.60" |
| Magnification | 1x |
| Material | Aluminum |
| Model | 552 |
| Mount Type | Picatinny / Weaver |
| Proofs | Water / Weather Resistant |
| Reticle | Red Ring / Dot |
| Search Code | EOTECH |
| Series | HWS |
| Similar Items | SCDOT |
| Weight | 11.50 oz |
| Width | 2" |
| Windage Elevation | Adjustable |






