EOTech VUDU 1-6×24 SR-1 Illuminated Reticle 30MM SFP
Optics, Scopes
EOTech VUDU 1-6×24 SR-1
$1,339.00
EOTech VUDU 1-8×24 SHC3 Illuminated Reticle 30MM SFP
Availability: 3 in stock
| Finish | Black Anodized |
|---|---|
| Adjustment Size | .25 MOA |
| Battery | CR2032 |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Eye Relief | 3.46" – 4.09" |
| Features | Throw Lever |
| Field Of View | 105.80 – 13.20 ft @ 100 yds |
| Firearm Type | Rifle |
| Focal Plane | Second |
| Includes | Battery / Cleaning Cloth / Throw Lever / |
| Length | 10.90" |
| Magnification | 1-8x |
| Material | Aluminum |
| Model | Vudu |
| Objective | 24mm |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Proofs | Fog / Shock / Water Resistant |
| Reticle | Illuminated HC3 MOA |
| Search Code | EOTECH |
| Series | SFP |
| Similar Items | SC18E |
| Tube Diameter | 30mm |
| Weight | 20.80 oz |
| Windage Adjustment | 80 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |







