Federal American Eagle 5.7X28 40 Gr FMJ 50 Rd
Uncategorized
Federal 5.7×28 40 Gr Speer FMJ
$49.99
Federal American Eagle 5.7X28 40 Gr FMJ 50 Rd
Availability: 52 in stock
| Is Ammo | Yes |
|---|---|
| Caliber | 5.7X28mm |
| Weight | 7.950 |
| Model | AE5728A |
| Rounds Per Box | 50 |
| Bullet Type | Full Metal Jacket |
| Bullet Weight | 40 Grains |
| Muzzle Velocity | 2250 FPS |
| Caliber Gauge | 5.7X28MM |
| Case Type | Brass |
| Manufacturer Part Number | AE5728A |




