Glock G41 Gen 4 .45 ACP 5.31″ 13 Rd Black MOS US Made
Handguns
Glock G41 Gen 4 MOS .45ACP 5.31″
$793.99
Glock G41 Gen 4 .45 ACP 5.31″ 13 Rd Black MOS US Made
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | 5.31" |
| Finish | Gas Nitride |
| Grip | Polymer Frame |
| Magazine | 3 / 10 rd. |
| Safety | Not Defined |
| Sights | Not Defined |
| Barrel Length | 5.3 |
| Caliber Gauge | 45 ACP |
| Capacity | 13 |
| Minimum Overall Length | 8.9 in. |
| Model | G41 Gen4 |
| Model Series | 41 |
| Ar Style | No |
| Color | Black |
| Frame Finish | Not Defined |
| Frame Material | Not Defined |
| Generation | Gen4 MOS |
| Gun Type | Pistol |
| Handgun Size | Long Slide |
| Manufacturer Part Number | UG4130103MOS |
| Slide Finish | Not Defined |
| Weight | 27.00 oz. |




