Henry U.S. Survival H002BSGB .22 LR 16″ 7 Rd Black

Rifles
Henry U.S. Survival H002BSGB .22
$531.97
Henry U.S. Survival H002BSGB .22 LR 16″ 7 Rd Black
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Steel Covered w / Coated ABS Plastic |
| Caliber | .22 LR |
| Finish | Matte Black |
| Grip | Black Synthetic Stock |
| Magazine | 1 / 8 rd. |
| Safety | Switch |
| Barrel Length | 16.1 |
| Capacity | 8 |
| Minimum Overall Length | 35 in. |
| Model | U.S. Survival Pack |
| Model Series | U.S. Survival AR-7 |
| Caliber Gauge | Not Defined |
| Gun Type | Rifle |
| Hand | Right |
| Barrel Description | Steel Covered w / Coated ABS Plastic |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Length Of Pull | 14" |
| Max Capacity | 8.0 |
| Oal | 35" |
| Receiver Finish | Black |
| Receiver Material | Steel |
| Search Code | HENRY |
| Series | AR-7 |
| Sights | Blade Front, Adjustable Peep Rear |
| Similar Items | RIA22 |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 6.45 lbs |

