Holosun HS407K Micro Red Dot 6 MOA Dot Memory/Motion
Optics, Red Dot
Holosun HS407K Micro Red Dot
$259.99
Holosun HS407K Micro Red Dot 6 MOA Dot Memory/Motion
Availability: 1 in stock
| Finish | Black Hardcoat Anodized |
|---|---|
| Model | HS407K |
| Power Fits | 1 |
| Reticle | Red Dot |
| Series | X2 |
| Battery | CR1632 |
| Length | 1.60" |
| Magnification | 1x |
| Weight | 1 oz |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Battery Life | 50,000 hrs |
| Brightness Settings | 10 Day / 2 Night |
| Bulb Type | LED |
| Color | Black Anodized |
| Dot Size | 6 MOA |
| Elevation Adjustment | 30 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Firearm Type | Pistol |
| Includes | Lens Cloth / Multi Tool |
| Material | Aluminum |
| Optic Coating | Multi-Coated |
| Parallax Adjustment | Parallax Free |
| Proofs | Impact / Weather Resistant / Waterproof |
| Search Code | HOLOSUN |
| Similar Items | SCDOT |
| Wavelength | 650nM |
| Windage Adjustment | 30 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |




