Ruger’s LCR is a lightweight, small-frame revolver with a uniquely smooth trigger and highly manageable recoil. It features a monolithic frame with a grip peg allowing for use of a variety of grip styles, and an extensively fluted, high-strength stainless steel cylinder with a PVD finish for excellent durability. The patented, friction-reducing cam is a next generation design in fire control systems resulting in a smooth, non-stacking trigger pull. Its patented, polymer fire control housing holds the fire control components in their proper dimensional relationships, reduces weight significantly, and helps reduce recoil. LCR revolvers have a replaceable, pinned ramp front sight with white bar. LCRx models feature an external hammer that allows it to be fired in single-action mode. LCRx revolvers in 38 Special are +P rated, and have a frame made from aerospace-grade, 7000 series aluminum. This model has a matte black finish with a 1.87 barrel, integral u-notch rear sight, and is fitted with a black Hogue Tamer Monogrip.
LCRX 357MAG MT/HOGUE 1.87″ 5RD
$679.99
Ruger’s LCR is a lightweight, small-frame revolver with a uniquely smooth trigger and highly manageable recoil. It features a monolithic frame with a grip peg allowing for use of a variety of grip styles, and an extensively fluted, high-strength stainless steel cylinder with a PVD finish for excellent durability. The patented, friction-reducing cam is a next generation design in fire control systems resulting in a smooth, non-stacking trigger pull. Its patented, polymer fire control housing holds the fire control components in their proper dimensional relationships, reduces weight significantly, and helps reduce recoil. LCR revolvers have a replaceable, pinned ramp front sight with white bar. LCRx models feature an external hammer that allows it to be fired in single-action mode. LCRx revolvers in 38 Special are +P rated, and have a frame made from aerospace-grade, 7000 series aluminum. This model has a matte black finish with a 1.87 barrel, integral u-notch rear sight, and is fitted with a black Hogue Tamer Monogrip.
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 1.87" |
| Caliber | .357 Mag. |
| Finish | Matte Black |
| Grip | Finger Grooved Black Hogue Tamer Monogrip |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Ramp Front, U-Notch Integral Rear |
| Barrel Length | 1.875 |
| Caliber Gauge | 357 Mag |
| Minimum Overall Length | 6.5 in. |
| Model | LCRx |
| Model Series | LCR |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Cylinder Finish | Black PVD |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Matte Black Stainless Steel |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Frame Size | Small |
| Grips | Finger Grooved Black Hogue Tamer Monogrip |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 6.50" |
| Search Code | RUGH |
| Similar Items | HG3572 |
| Weight | 17.10 oz |
| Capacity | 5 |





