Master Cutlery, Backdraft 3.6″ Folding Knife
Knives & Tools
Master Cutlery Backdraft 3.5″ Blade Drop Point
$17.99
Master Cutlery, Backdraft 3.6″ Folding Knife
Availability: 2 in stock
| Model | Backdraft |
|---|---|
| Blade Description | Black |
| Blade Length | 3.50" |
| Blade Material | 8Cr13MoV SS |
| Blade Type | Drop Point |
| Closed Length | 4.50" |
| Edge Type | Plain |
| Features | Clamshell Packaging |
| Hand | Ambidextrous |
| Handle Description | Black |
| Handle Material | GFN |
| Includes | Pocket Clip |
| Lock Type | Dynamic Locking Mechanism |
| Oal | 11.50" |
| Open Type | Thumb Stud |
| Search Code | MAST |
| Similar Items | KNIFE |
| Style | Folding |
| Weight | 0.33 lbs |





