Remington 870 Tactical 12 Ga 18.5″ 6 Rd Black
Shotguns
Remington 870 Tactical, 12 GA
$766.99
Remington 870 Tactical 12 Ga 18.5″ 6 Rd Black
Availability: 1 in stock
| Weight | 15.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Pump |
| Chamber | 3" |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | XS Ghost Ring |
| Barrel Length | 18.5" |
| Caliber Gauge | 12 Gauge |
| Capacity | 7 |
| Minimum Overall Length | 38.5 in. |
| Model | 870 |
| Model Series | 870 |
| Application | Home Defense |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Choke Configuration | Rem Choke |
| Drop | 2 1 / 2" @ Comb & 1 1 / 2" @ Heel |
| Gauge | 12 Gauge |
| Gun Platform | 870-Style |
| Hand | Right |
| Length Of Pull | 14" |
| Max Capacity | 6 |
| Oal | 38.50"- 40.50" |
| Receiver Finish | Matte Blued |
| Receiver Material | Steel |
| Series | Express Tactical |
| Similar Items | SGP12 |
| Stock Finish | Matte Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Weight | 7.50 lbs |





