Ruger LCR .357 Mag 1.875″ 5 Rd Black Hogue Tamer Grip
Handguns
RUG LCR 357MAG BLK 5 SHOT
$829.99
Ruger LCR .357 Mag 1.875″ 5 Rd Black Hogue Tamer Grip
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | DAO |
| Barrel | 1 7/8" |
| Finish | Black |
| Grip | Black Hogue Tamer Monogrip |
| Sights | Ramp Front, U-Notch Integral Rear |
| Caliber Gauge | 357 Mag |
| Capacity | 5 |
| Minimum Overall Length | 6.5 in. |
| Model | LCR |
| Model Series | LCR |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length Range | 1" to 1.99" |
| Cylinder Finish | Black PVD |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Matte Black Stainless Steel |
| Frame Size | Small |
| Grips | Black Hogue Tamer Monogrip |
| Hammer Style | Concealed |
| Max Capacity | 5.0 |
| Oal | 6.50" |
| Search Code | RUGH |
| Similar Items | HG3572 |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 17.10 oz |
| Barrel Length | 1.87 |





