Ruger GP100 .357 Mag 4.2″ 7 Rd Stainless Steel Hogue Monogrip Wood Inlay
Handguns
Ruger GP100 357 Mag 7 Rds SS
$899.99
Ruger GP100 .357 Mag 4.2″ 7 Rd Stainless Steel Hogue Monogrip Wood Inlay
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 4.2" |
| Capacity | 7 |
| Finish | Satin |
| Grip | Black Rubber with Wood Insert |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Barrel Length | 4.2 |
| Caliber Gauge | 357 Mag |
| Minimum Overall Length | 9.5 in. |
| Model | GP100 |
| Model Series | GP100 |
| Barrel Finish | Satin Stainless |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Cylinder Finish | Satin Stainless |
| Cylinder Material | Stainless Steel |
| Frame Description | Satin Stainless Steel |
| Frame Finish | Satin Stainless |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grips | Black Rubber with Wood Insert |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 7.0 |
| Oal | 9.50" |
| Search Code | RUGH |
| Series | Standard |
| Similar Items | HG3574 |
| Weight | 40 oz |




