Ruger New Vaquero .357 Mag 5.5″ 6 Rd 2 Tone Black/Wood
Handguns
Ruger New Vaquero 357 Mag 5.5″
$1,038.99
Ruger New Vaquero .357 Mag 5.5″ 6 Rd 2 Tone Black/Wood
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SAO |
| Barrel | 5 1/2" |
| Finish | Blue |
| Grip | Rosewood |
| Safety | Transfer Bar |
| Sights | Blade Front, Integral Rear |
| Caliber Gauge | 357 Mag |
| Minimum Overall Length | 11.12 in. |
| Model | Vaquero |
| Model Series | Vaquero |
| Barrel Finish | Blued |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Capacity | 6 |
| Cylinder Finish | Blued |
| Cylinder Material | Steel |
| Frame Description | Blued Steel |
| Frame Size | Medium |
| Grips | Rosewood |
| Hammer Style | Exposed |
| Max Capacity | 6 |
| Oal | 11.12" |
| Search Code | RUGH |
| Similar Items | HG3575 |
| Twist | 1:16" |
| Weight | 45 oz |
| Barrel Length | 5.5 |



