Ruger Security-9 9MM 4″ 15 Rd Thumb Safety Blued
Handguns
Ruger Security-9 9MM 4″ 15 Rd Bl
$399.99
Ruger Security-9 9MM 4″ 15 Rd Thumb Safety Blued
Availability: 8 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | 4" |
| Capacity | 15 |
| Finish | Blued |
| Grip | Polymer Frame / Black Synthetic Grips |
| Magazine | 2 / 15 rd. Steel Mags |
| Safety | Manual |
| Sights | Adjustable |
| Barrel Length | 4 |
| Caliber Gauge | Not Defined |
| Minimum Overall Length | 7.24 in. |
| Model | Security |
| Model Series | Security 9 |
| Ar Style | No |
| Color | Black |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Gun Type | Pistol |
| Handgun Size | Full Size |
| Manufacturer Part Number | 3810 |
| Slide Finish | Blued |
| Weight | 23.7 oz. |




