IWI Galil Ace Gen 2 7.62×39 16″ 30 Rd Side Folding Magpul Stock
Rifles
IWI GALIL ACE GEN 2 7.62X39MM 16
$1,999.99
IWI Galil Ace Gen 2 7.62×39 16″ 30 Rd Side Folding Magpul Stock
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Magazine | AR-10 |
| Caliber Gauge | 7.62×39 |
| Capacity | 30 |
| Minimum Overall Length | 34.5 in. |
| Model | Model Series: Galil |
| Model Series | Galil |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Gun Platform | Galil-Style |
| Handguards | M-LOK Free-Float |
| Magazine Type | AR-10 |
| Max Capacity | 30.0 |
| Search Code | GALIL |
| Series | Gen2 |
| Similar Items | RIT762 |
| Stock Description | Side Folding |
| Caliber | 7.62×39 |
| Barrel Length | 16 |



