Canik METE SFX 9MM 5.2″ 18 Rd Black/FDE Optic Ready
Handguns
Canik METE SFX 9MM FDE 18 Rd
$529.99
Canik METE SFX 9MM 5.2″ 18 Rd Black/FDE Optic Ready
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | Match Grade |
| Caliber | 9mm Luger |
| Grip | Flat Dark Earth Interchangeable Backstrap |
| Magazine | OEM |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 20 + 1 |
| Minimum Overall Length | 8.27 in. |
| Model | Mete |
| Model Series | Mete |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Frame Description | Flat Dark Earth Polymer with Picatinny Rail |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Flat Dark Earth Interchangeable Backstrap |
| Hand | Right |
| Includes | 2 Magazines / Polymer Holster |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 20 |
| Oal | 8.29" |
| Search Code | CIA |
| Series | SFx |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Sight Style | Contrast |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Black Nitride Steel with Optic Cut |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 1.88 lbs |
| Barrel Length | 5.2" |




