The new Taurus G3c builds on the proven foundation that has made the compact G-series among the most popular personal defense/EDC handguns ever while advancing function, reliability, and durability to the next level. Furthermore, the G3c enters the market at a price point that continues the Taurus G-series handguns’ industry leading cost-to-performance ratio. All the features of the original striker-fired full-size. Now available in an EDC-friendly compact frame. The all-new Taurus® G3c delivers the ultimate balance of power and performance for any self-defense situation.
G3C 9MM BLK/BLK 3.2″ 12+1 OR
$339.99
The new Taurus G3c builds on the proven foundation that has made the compact G-series among the most popular personal defense/EDC handguns ever while advancing function, reliability, and durability to the next level. Furthermore, the G3c enters the market at a price point that continues the Taurus G-series handguns’ industry leading cost-to-performance ratio. All the features of the original striker-fired full-size. Now available in an EDC-friendly compact frame. The all-new Taurus® G3c delivers the ultimate balance of power and performance for any self-defense situation.
Availability: 2 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Caliber | 9mm Luger |
| Capacity | 12 |
| Barrel Length | 3.2 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 6.3 in. |
| Model | G3 |
| Model Series | G3 |
| Ar Style | No |
| Color | Black |
| Gun Type | Pistol |
| Handgun Size | Compact |
| Weight | 22 oz. |





