Ruger 10/22 .22 LR 16.12″ 10 Rd Takedown Target Heavy Threaded Fluted
Rifles
Ruger 10/22 .22 LR 16″ 25 Rd TDT
$605.97
Ruger 10/22 .22 LR 16.12″ 10 Rd Takedown Target Heavy Threaded Fluted
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Automatic |
| Barrel | 16.12" |
| Capacity | 10 |
| Finish | Satin Black |
| Grip | Black Takedown Synthetic Stock |
| Magazine | 1 / 10 rd. |
| Safety | 2 Position Crossbolt |
| Barrel Length | 16.12 |
| Caliber Gauge | 22 LR |
| Minimum Overall Length | 36.75 in. |
| Model | Model Series: 10/22 |
| Model Series | Oct-22 |
| Weight | 5.3 lbs. |





