CZ 75 Shadow 2 9MM 4.9″ 19 Rd Aluminum Blue Grips Optic Ready

CZ 75 Shadow 2 9MM 4.9″ 19 Rd OR
$1,299.00
CZ 75 Shadow 2 9MM 4.9″ 19 Rd Aluminum Blue Grips Optic Ready
Availability: 1 in stock
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | SA / DA |
| Barrel | 4.89" Non-Tilted, Cold Hammer Forged |
| Capacity | 19 |
| Grip | Blue Aluminum |
| Safety | Ambidextrous Manual |
| Sights | Fiber Optic Front, Adj Rear |
| Barrel Length | 4.9 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 8.53 in. |
| Model | Shadow 2 |
| Model Series | CZ Shadow |
| Ar Style | No |
| Color | Black |
| Frame Material | Steel |
| Grips | Checkered Blue Aluminum |
| Gun Type | Pistol |
| Handgun Size | Full Size |
| Slide Finish | Black |
| Barrel Description | 4.89" Non-Tilted, Cold Hammer Forged |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Frame Description | Black Polycoat Steel with Picatinny Rail, Serrated Trigger Guard & Beavertail |
| Frame Finish | Black Polycoat |
| Hand | Right |
| Includes | 3 Magazines |
| Max Capacity | 19.0 |
| Oal | 8.53" |
| Search Code | CZ |
| Series | Optics-Ready |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front, HAJO Rear |
| Sight Style | Fixed |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Inside Railed Black Nitride Steel with Optic Cut |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 46.50 oz |



