FN Herstal 503 9MM 3.1″ 6/8 Rd Black Finish 3-Dot Sights Non-Manual Safety
Handguns
FNH 503 9MM 3.1″ 6/8 Rd
$479.99
FN Herstal 503 9MM 3.1″ 6/8 Rd Black Finish 3-Dot Sights Non-Manual Safety
Availability: 3 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | 3.10" Recessed Target Crown |
| Grip | Texture Black Polymer |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Barrel Length | 3.1 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Capacity | 8 |
| Minimum Overall Length | 5.9 in. |
| Model | 503 |
| Model Series | FN 503 |
| Barrel Description | 3.10" Recessed Target Crown |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Frame Description | Textured Matte Black Polymer |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Texture Black Polymer |
| Hand | Right |
| Includes | Soft Pistol Case |
| Max Capacity | 8.0 |
| Oal | 5.90" |
| Search Code | FN |
| Sight Configuration | Iron |
| Sight Style | Contrast |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Matte Black Steel |
| Slide Finish | Matte Black |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 21 oz |





