Ballistic Advantage AR-15 Barrel 5.56 16″ 1:7 Twist Midlength Modern Series
AR/AK Parts
Ballistic Advantage Modern Barre
$149.99
Ballistic Advantage AR-15 Barrel 5.56 16″ 1:7 Twist Midlength Modern Series
Availability: 3 in stock
| Chamber | Rifle Barrels |
|---|---|
| Finish | QPQ |
| Sights | None |
| Length | 16" |
| Barrel Finish | Threaded |
| Base Configuration | Midlength Government Profile |
| Call Type | 5.56x45mm NATO |
| Color | Black |
| Compartments | Black |
| Firearm Fit | AR-15 |
| Length Range | 16"-20" |
| Material | 4150 Chrome Moly Vanadium Steel |
| Model | Modern Series |
| Search Code | BA |
| Similar Items | BARREL |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 28 oz |



