Bond Arms Texas Defender .45 LC/410 3″ 2 Rd Stainless Rosewood Grips
Handguns
Bond Arms Texas Defender .45/410
$549.99
Bond Arms Texas Defender .45 LC/410 3″ 2 Rd Stainless Rosewood Grips
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | SAO |
| Barrel | Interchangable |
| Capacity | 2 |
| Chamber | 2.5" |
| Finish | Stainless Steel Satin Finish |
| Grip | Rosewood |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Barrel Length | 3 |
| Caliber Gauge | 410 GA, 45 LC |
| Minimum Overall Length | 5 in. |
| Model | Texas |
| Model Series | Texas Defender |
| Barrel Description | Interchangable |
| Barrel Finish | Satin, Stainless Steel |
| Frame Finish | Satin, Stainless Steel |
| Frame Material | Steel |
| Grips | Rosewood |
| Gun Type | Pistol |
| Weight | 20 oz |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Max Capacity | 2 |
| Oal | 5" |
| Search Code | BOND |
| Series | Defender |
| Similar Items | HG45C |





