Bond Arms Century 2000 .45 LC/410 Ga Rosewood Satin Polish Stainless Steel Finish
Handguns
BONDA C2000 .45LC/.410 3.5″BBL W
$499.99
Bond Arms Century 2000 .45 LC/410 Ga Rosewood Satin Polish Stainless Steel Finis
Availability: 2 in stock
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Barrel | Interchangable |
| Capacity | 2 |
| Chamber | 3" |
| Finish | Stainless Steel Satin Finish |
| Grip | Rosewood |
| Safety | Crossbolt |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Barrel Length | 3.5 |
| Minimum Overall Length | 5.5 in. |
| Model | Century |
| Model Series | Century 2000 Defender |
| Barrel Description | Interchangable |
| Barrel Finish | Satin, Stainless Steel |
| Caliber Gauge | 410 GA, 45 LC |
| Frame Finish | Satin, Stainless Steel |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Grips | Rosewood |
| Gun Type | Pistol |
| Weight | 21 oz |
| Action | SAO |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Gauge | 410 Gauge |
| Max Capacity | 2 |
| Oal | 5.50" |
| Search Code | BOND |
| Series | 2000 |
| Similar Items | HG45C |





