Canik TP9 SFX 9MM 5.2″ 20 Rd Special Forces Black Grips Tungsten Finish
Handguns
Canik TP9SFX 9MM Tungsten
$529.99
Canik TP9 SFX 9MM 5.2″ 20 Rd Special Forces Black Grips Tungsten Finish
Availability: 1 in stock
| Weight | 4.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 13.0 × 3.0 × 18.0 cm |
| Is Firearm | Yes |
| Action | Striker Fire |
| Barrel | Match Grade |
| Capacity | 18 |
| Grip | Tungsten Gray Interchangeable Backstrap |
| Safety | Loaded Chamber Indicator |
| Barrel Length | 5.2 |
| Caliber Gauge | 9mm Luger |
| Minimum Overall Length | 8.27 in. |
| Model | TP9SFx |
| Model Series | TP9 |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Frame Description | Black Polymer with Picatinny Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | Polymer |
| Grips | Tungsten Gray Interchangeable Backstrap |
| Hand | Ambidextrous |
| Includes | 2 Magazines / Polymer Holster |
| Max Capacity | 20.0 |
| Oal | 8.27" |
| Search Code | CIA |
| Sight Configuration | Fiber Optic Front, Blacked Out Rear |
| Sight Style | Fiber Optic |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Serrated Tungsten Gray Cerakote Steel with Ports |
| Slide Finish | Tungsten Gray Cerakote |
| Slide Material | Steel |
| Weight | 1.83 lbs |





