Daniel Defense DDM4 V7 5.56 16″ 32 Rd Mil Spec+ Brown Cerakote
Rifles
Daniel Defense DDM4v7 5.56 Brown
$2,161.00
Daniel Defense DDM4 V7 5.56 16″ 32 Rd Mil Spec+ Brown Cerakote
Availability: 1 in stock
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Chrome Moly Vanadium |
| Caliber | 5.56 NATO |
| Finish | Milspec+ Cerakote (Brown) |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | OEM |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | None, Optic Ready |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Grips | Black Polymer |
| Gun Platform | AR-Style |
| Hand | Right |
| Handguards | 15" M-LOK |
| Includes | Hard Plastic Case |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 30.0 |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Oal | 32.25"- 35.88" |
| Receiver Finish | Mil-Spec Brown Cerakote |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Search Code | DDF |
| Series | V7 |
| Similar Items | RIT223 |
| Stock Description | 6 Position with SoftTouch Overmolding |
| Stock Finish | Mil-Spec Brown |
| Stock Finish Group | Brown / Tan |
| Stock Material | Synthetic |
| Thread Pattern | 1 / 2"-28 tpi |
| Trigger | Mil-Spec |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 6.20 lbs |
| Capacity | 30 |
| Barrel Length | 16 |





