Daniel Defense DD4 Carbine 5.56 16″ Pinned 32 Rd M4A1RIII Ambi 12.5″ RIS III Brown/Black
Rifles
DD DD4 Carbine 5.56 16″ RISIII
$2,399.99
Daniel Defense DD4 Carbine 5.56 16″ Pinned 32 Rd M4A1RIII Ambi 12.5″ RIS III
Availability: 1 in stock
| Weight | 12.0 kg |
|---|---|
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | Chrome Moly Vanadium |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | AR-15 |
| Safety | Ambidextrous |
| Sights | None, Picatinny Rail |
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Grips | Black Polymer |
| Gun Platform | AR-Style |
| Hand | Ambidextrous |
| Handguards | 12.50" M-Lok |
| Magazine Type | AR-15 |
| Max Capacity | 30 |
| Muzzle | Flash Suppressor |
| Oal | 32.25"- 35.88" |
| Receiver Finish | Black Hard Coat Anodized |
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
| Search Code | DDF |
| Series | RIII |
| Similar Items | RIT223 |
| Stock Description | 6 Position with SoftTouch Overmolding |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Twist | 1:7" |
| Weight | 6.52 lbs |
| Capacity | 32 + 1 |





