Kel-Tec CMR-30 .22 Mag 16.1″ 30 Rd Adjustable Stock Black Finish
Rifles
Kel-Tec CMR-30 22Mag Carbine Blk
$669.99
Kel-Tec CMR-30 .22 Mag 16.1″ 30 Rd Adjustable Stock Black Finish
Availability: 1 in stock
| Dimensions | 18.0 × 6.0 × 40.0 cm |
|---|---|
| Is Firearm | Yes |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel | 16.1" |
| Finish | Blue |
| Grip | Black Polymer |
| Magazine | OEM |
| Safety | Lever |
| Sights | None, Optic Ready |
| Caliber Gauge | 22 WMR |
| Capacity | 30 |
| Minimum Overall Length | 22.5 in. |
| Model | CMR 30 |
| Model Series | CMR-30 |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Grips | Black Polymer |
| Hand | Right |
| Magazine Type | OEM |
| Max Capacity | 30.0 |
| Oal | 29.90" |
| Receiver Finish | Black |
| Receiver Material | Aluminum |
| Search Code | KEL |
| Similar Items | RI22M |
| Stock Description | Collapsible |
| Stock Finish | Black |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | Synthetic |
| Weight | 4.20 lbs |
| Barrel Length | 16.1 |





